fbpx
Futbol

Manchester United Liverpool Maçı Formaları Olay Oldu

Liverpool ve Manchester United arasında pazar günü oynanan maçta formaların rengi yüzlerce renk körünü rahatsız etti.

Liverpool’un klasik kırmızı forması ve United’in yeşil şeritli forması renk körleri için birbirinden ayırt edilmesi imkansız idi.

Normalde ev sahibi takımın kırmızı renkte forma giydiğinde, United tarafı siyah beyaz forma seçeneğine gidiyordu. Ancak bu maçta Adidas’ın tasarladığı “Efsane toprak yeşili” formasını giymeyi tercih ettiler.

Maçı evlerinde izleyen renk körü taraftarlar iki takım arasındaki forma renklerini birbirinden ayırt edemedi.

Renk körü Farkındalık Derneği CEO’su Kathryn Albany-Ward ESPN’e yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Bu sürekli olan bir durum ve çok rahatsız edici. Southampton ve Sheffield United maçında da olmuştu, Liverpool Manchester United maçında da oldu.”

“Ancak pazar günü en çok şikayet aldığımız gün oldu. Bu problem çok yaygın ve çok büyük bir kesimi etkiliyor çünkü her 12 kişiden 1 tanesi renk körü.”

2015’te bir NFL maçında da kırmızı forma ve yeşil forma giyen iki takım maç yapmıştı. Kathryn Albany-Ward o maça da değindi.

“Bir NFL maçında da bu tür sıkıntı yaşanmıştı ve Amerika’daki bütün renk körleri ayağa kalkmıştı. Bu yaklaşık 14 milyon insana tekabül ediyordu.”

“O günden sonra NFL forma kurallarını değiştirdi ve bir daha böyle bir sıkıntı yaşanmadı.”

“Bence İngiltere’de de seslerini çıkartmalılar. Sadece renk körleri değil büyük spor yorumcuları da işin içine katılmalı.” Diye konuştu.

Renk körlüğü her 12 erkekten 1’inde ve her 200 kadından 1’inde görünen genetik bir rahatsızlık. Çok nadir görülen hiçbir rengi görememe durumunda olanlar da vardır. Ancak çoğu renk körü renkleri görür ancak tonlarını ayırt edemez. En yaygın renk körlüğü ise kırmızı/yeşil renk körlüğüdür ki bu da iki rengi ayırt edememe demektir.


Daha fazla spor haberi için bizi takip edin!

Yağız TOKEL

Mehmet Yağız Tokel, 23 yaşında. Fitness yapmaktan, video oyunları oynamaktan ve maç izlemekten keyif alıyor. Derela Spor’da fubol içerikleri ve e-spor haberleri kaleme alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu