fbpx
BasketbolÖzel Yazılar

Uzunlar ve Kısalar #7

NBA’de normal sezon heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Birçok takımın sezon hedefini somut şekilde ortaya koymaya başladığı ligde, sürpriz takımlar beklenmedik çıkışlarını sürdürüyor.

3 uzun, 2 kısa ve haftanın koçuyla beraber NBA’de haftanın kendimce öne çıkanlarını değerlendirdiğim Uzunlar ve Kısalar, sizlerle.

Bradley Beal-Washington Wizards

All-Star oylamasında ilk sonuçlara göre Doğu Konferansı kısaları arasında en çok oyu alan isim. Hak etmediğini söyleyecek bir beşer de yoktur diye düşünüyorum. Bradley Beal, skorerliğinin sınırlarını bambaşka seviyelere taşımış durumda. O skorerliğini bambaşka seviyelere taşıdı taşımasına ama takımı bilhassa savunmada kendisine aynı oranda yardımcı olmuyor. Beal Wizards’ta, tarihi geçmiş malzemelerle ortaya ‘şefin spesiyali’ sunmaya çalışıyor. Her ne kadar çalışma tekniği izleyenleri kendisine hayran bıraksa da sonuçta ortaya çıkan yemeğin tadı ağza hiç hoş gelmiyor. Geçtiğimiz sezonun en büyük All-Star snubı* sayılan Beal, bu sezon söz konusu başarıya kesin erişecek gibi görünüyor. Ancak Wizards’ta kaldığı sürece yaptığı yemek asla yeteri kadar beğenilmeyecek. Beal, ne yazık ki sadakata gereğinden fazla önem verenlerden. Fakat şu bir gerçek ki Beal şartlarında sadakat ancak bir safsatadan ibaret.

Bradley Beal sezon istatistikleri: 33.2 sayı, 5.1 ribaunt, 4.3 asist

Washington Wizards bu sezon: 5-15

*All-Star seçilmemesine şaşırılan oyuncu.

Chris Paul-Phoenix Suns

Batı Konferansı’nın en net Play-Off adaylarından Suns ve geminin kaptanı Chris Paul. Korsan saldırılarından usanmış ve fazlasıyla yara almış Suns için Paul, işleri yoluna koyan despot ama bir o kadar yufka yürekli kaptan gibi. Bir başka açıdan kendisini Hababam Sınıfı’ndaki Mahmut Hoca’ya benzetmiyor değilim. Tempoyu dikte eden, Devin Booker ve Deandre Ayton gibi oyuncuların sınırlarını keskin bir şekilde çizen ve sınıfın aylak görev adamlarını hizaya sokan bir Mahmut Hoca. Fakat Suns’ı izlerken bu kadar temposuz ve yarı saha odaklı olmaları bazen tadımı kaçırıyor. Evet tam bir Play-Off takımı oldukları gerçek, tempoları ve kadro yapıları buna çok müsait. Fakat Suns’ın bir normal sezon maçını izlerken de bazen insanın “ne bu ciddiyet” arkadaş diyesi geliyor. Yine de senelerdir alışkanlık edindikleri kaybetme kültürünü Bubble’da attıktan sonra Chris Paul liderliğinde disiplin çatısı altında yaptıkları yürüyüşü izlemek keyifli.

Suns ‘Pace’ istatistiğinde 29. sırada.

John Collins-Atlanta Hawks

Hawks, sezon başında yaptıkları hamlelerle net bir Play-Off adayı olduklarını göstermişti. Ancak bu seriye ilk konuk olduklarında NBA’in en kötü savunma takımlarından birilerdi. Geçtiğimiz bir aylık süreçte bu olumsuz etiketi üzerlerinden atmış durumdalar. Yine de onlarla alakalı memnun olmadığım bir nokta var. Hawks, ‘Pace’ yani hız istatistiğinde NBA’in 15. Sırasında yer alıyor ki ben onların oluşumları itibariyle ilk 5’te konumlanmalarını bekliyordum. Ligin ilk 10 gününde yani bu yazıya ilk konuk oldukları dönemde savunma reytingi sıralamasında 19. Sırada olan Hawks, 2 Ocak’tan beri Clint Capela’nın da yüksek formuyla 11. Sıraya kadar çıkmış durumda. Oyun tercihleriyle alakalı bu değişim onlara kısa ve orta vadede verim sağlayacaktır. Ancak uzun vadede John Collins gibi tempodan beslenebilecek bir potansiyeli takımda tutmalarına yardımcı olacak mı şüphelerim var. Yine de Trae Young gibi bir yeteneği Play-Off yarışı içinde izlemek heyecan verici.

Pace istatistiğinde Atlanta Hawks:

2019-20: 7.

2020-21: 15.

Nikola Vucevic-Orlando Magic

Önce Markelle Fultz’un, sonra da Michael Carter-Williams’ın sakatlıkları… Orlando’nun saha içi liderleri bir bir sakatlığa kurban giderken beklenen son yaklaşıyor gibi. Doğu Konferansı’nda 7 ve 8. Sıraların müdavimi Orlando Magic, Karadağlı All-Star uzununun kendini aşan skorer performansına rağmen alt sıralara doğru yolculuğunu sürdürüyor. Khem Birch’ün sahada olmadığı anlarda pota altında ekstra kırılgan bir takım haline gelen Orlando’da tempoyu dikte etme görevi çaylak Cole Anthony’ye kalınca işler iyice sarpa sardı. Vucevic’in 40+ sayılık maçlarına rağmen son 10 maçta 8 kez kaybetmekten kurtulamadılar. Orlando için yeni sihri, 2021 draft sınıfında aramaya başlama zamanı gelmiş olabilir.

Son 15 günde Orlando Magic savunma reytingi: 117.5, 26. sırada.

Karl Anthony-Towns-Minnesota Timberwolves

Timberwolves, son yıllardaki hamleleri ve takım sahibinin kulübü satma telaşesiyle beraber NBA’in en sorunlu franchiselarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Zira New York’un gelişimi, Kings’in 12-11’e gelmesi derken NBA’de son yıllarda en çok eleştirilen takımlardan dipte kalan tek takım Timberwolves oldu. NBA’in yaş ortalaması olarak en genç takımı olan Wolves, bu gençleri taşıması beklenen Karl-Anthony Towns ve D’Angelo Russell ikilisinden sezonun 3’te 1’lik bölümü itibariyle istediğini alamadı. Bilhassa Towns’un korona sebebiyle yaşadığı sıkıntılar sabır taşını çatlatacak hale geldi.

Hal böyle olunca Timberwolves, Batı Konferansı’nda en yakın rakibinin 3.5 maç gerisinde dibe demir atmış oldu. Orlando Magic kısmında sunduğumuz drafta yatma seçeneği de Wolves için ne yazık ki kurtuluş yolu değil. Zira geçtiğimiz sene Warriors’la yaptıkları D’Angelo Russell takasında 2021 ilk tur draft hakkını ilk 3 sıra korumalı olarak Warriors’a yolladılar. Yani Wolves çok yüksek ihtimalle Batı’nın son sırasında tamamlayacağı sezonun ardından lotaryada ilk 3 sırayı alamazsa eldeki gençlerin büyük bir kaos ortamındaki gelişiminden başka bir şey umamayacak hale gelecek. işler Minneapolis temsilcisi için hiç de iç açıcı gözükmüyor.

Minnesota Timberwolves hücum reytingi: 104.6, 29. sıra.

Luke Walton-Sacramento Kings

Bir gün bu birlikteliği öveceğim hiç aklıma gelmezdi. Zira Walton, Lakers üzeri Kings kariyeriyle ‘persona non grata’ ilan edilmeye doğru gidiyordu. Tartışmalı rotasyon ayarlamaları, son hücum tercihleri ve setleri hep eleştiriliyordu. Ancak son 15 gündeki Sacramento bize çok farklı şeyler sunuyor. De’Aaron Fox ve Tyrese Halliburton’ın aynı anda sahada olduğu formülün yarattığı zenginlik, Harrison Barnes’ın 2015 formuna dönmesi, Bagley’nin yarattığı şut tehdidi ve kontrat senesindeki Richaun Holmes’un  göz alıcı performansı. Sezonun geri kalanında Luke Walton ve öğrencilerinin ilk 10 savaşını izlemek son derece keyifli olacak.

Kutluhan KOCADAĞ

Kutluhan Kocadağ, 23 yaşında. Başta basketbol olmak üzere farklı spor branşlarıyla ilgilenmekten, sinemadan ve seyahat etmekten keyif alıyor. Derela Spor’da birçok farklı spor dalıyla ilgili haberler ve çeviriler kaleme alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu